Alüminyum Cephe Sistemleri Nedir?

Merhabalar

Alüminyum Cephe Sistemleri Nedir?

Dış cephe, dış cephe kaplama, dış cephe yapımı, cam kaplama, cam cephe, alüminyum kaplama, kompozit kaplama, kompozit panel kaplama…. Son zamanlarda, bunun gibi birçok terim tüketiciler tarafından dillendirilmektedir.

Peki nedir bunlar, ne işe yarar, ne fayda sağlar?

Giydirme cephe, yüksek katlı binaların dış cephelerinin genellikle camdan kaplanma işlemidir. 2000’li yılların başından beri, dış cephede tuğla ya da betonarme yapıların mecbur kılınmasının kaldırılmasıyla giydirme cephe sistemler inşaat sektöründe en fazla tercih edilen yapılardan olmuştur.

Giydirme cephe sistemleri için tercih edilebilecek farklı malzemeler bulunmaktadır. Alüminyum giydirme cephe, silikon giydirme cephe, kapaklı cephe, klasik kapaklı cephe, kasetli cephe, terra kotta cephe, transparan cephe sistemleri giydirme cephe çeşitlerinin birkaçıdır.

Binalara daha estetik bir görünüm sağlayan giydirme cephe sistemleri, sadece mimari açıdan değil teknik açıdan da birçok fayda sağlamaktadır. Genellikle iş merkezleri, avm, resmi kurumlar, rezidanslar, showroomlar vs. gibi birçok alanda tercih edilmektedir. Çünkü giydirme cepheler hızlıca montajlanabilir, binanın genleşmesi ya da hareketine karşı mükemmel bir etki gösterir. Bunun yanı sıra hem güvenlik hem enerji verimliliği konusunda da yüksek performans gösterir. Alüminyum giydirme cephelerinin sağladığı birçok avantaj sayesinde yapı ve inşaat sektöründe çok fazla tercih edilmektedir.

Hem maliyeti hem de işçiliği diğer sistemlere kıyasla daha uygun olduğu için alüminyum giydirme cephe sistemleri yapı şirketleri tarafından her zaman önerilmektedir.